0.00Kč
často kladené dotazy
Jak funguje žárovka?

Žárovka je elektrická součástka, která přeměňuje elektrickou energii na světlo a nežádoucí teplo. Základní části žárovky jsou tyto: vlákno ze speciálního kovu (wolfram), skleněná baňka, patice žárovky. Žárovka je nejstarší elektrický zdroj světla, který je stále velmi používán. V posledních letech jsou žárovky často nahrazovány jinými zdroji, které dokáží přeměnit více energie na světlo a minimum na teplo (výbojky, LED, zářivky).

Funkce žárovky:
proud protékající vláknem žárovky toto vlákno rozžhaví, žhavé vlákno svítí a bohužel i zbytečně hřeje. Vlákno je usazeno ve skleněné baňce, ve které je vakuum (vyčerpaný vzduch) nebo speciální plyn.

Ve vozidlech využíváme žárovky nejrůznějších konstrukcí a výkonů, běžně i dvouvláknové žárovky (náhrada za 2 obyčejné žárovky). Příklady nejběžnějších žárovek: H1, H3, H4, H7, W5W, P21W.


Co je to xenonová výbojka, jak funguje, můžu jí namontovat do staršího auta?

Výbojka je světelný zdroj naprosto odlišný od žárovky, výbojka nemá žádné vlákno a není možné jednoduše žárovku výbojkou nahradit. Ve výbojce jsou elektrody, mezi kterými hoří elektrický oblouk. Baňka je naplněna xenonovým plynem. K zapálení elektrického oblouku je třeba vysoké napětí (23000V), toto napětí výbojce dodá ballast (roznětka), po zapálení oblouku již je napětí na výbojce jen 85V. Výbojky mají nižší příkon než běžné žárovky a také mnohonásobnou životnost. Používáním výbojka pomalu ztrácí své světelné vlastnosti, při závadě jedné výbojky je tedy vhodné vyměnit celý pár.
Standardně se používají tyto výbojky D1S, D2R, D2S, celkem rozšířené jsou také přestavbové sady (sada umožní použít výbojky místo žárovky), ty ale nemají povolení pro provoz na veřejných komunikacích.

U vozidla s xenonovými světly je výbojka používána v potkávacích světlech a při rozsvícení dálkových světel se rozsvítí ještě žárovky (např. H7) v dálkových světlech (xenon svítí trvale).
Pokud je vůz vybaven bixenonovými světlomety, jsou použity výbojky, které mění polohu hořícího oblouku (posuv celé baňky) a tím je možné přepínat potkávací a dálková světla.


Co je to LED žárovka?

LED (světlo vyzařující dioda) je polovodičová součástka, která vyzařuje světlo, pokud jí prochází elektrický proud o odpovídající velikosti.

Použití:
Dnes se LED využívají téměř všude, dlouhou dobu se využívaly hlavně v elektrotechnice, v posledních letech se dostávají ve větší míře i do vozidel nebo domácností. Některé nové vozy již používají většinu osvětlení z LED, dokonce se experimentuje i s LED v hlavních světlometech a zdá se, že toto osvětlení bude ještě efektivnější než použití xenonových výbojek. Také se často objevují jako náhrady běžných žárovek v domácnostech (E14, E27).

Výhody:
-více světla na 1W příkonu (neprodukuje teplo jako žárovka)
-otřesuvzdornost
-dlouhá životnost
-možnost výroby různobarevných LED
-nízká spotřeba energie (nejúspornější zdroj)
-rychlé rozsvícení

Nevýhody:
-vyšší pořizovací cena
-oproti žárovce nižší svítivost (při podobné velikosti)


Můžu ve svém voze použít LED žárovky, nemůžu něco poškodit?

Použitím LEDek nemůže být vozidlo poškozeno, ale může dojít k chybné signalizaci vadné žárovky, pokud je vozidlo tímto systémem vybaveno (minimum vozidel). LEDky mají nízký příkon a to může systém kontroly žárovek vyhodnotit jako vadnou žárovku. Podobný problém nastává i při použití LED ve směrových světlech. Tyto situace se řeší vřazením příslušného odporu do napájecího vodiče LED žárovky.


Jsou všechny položky které dodáváte homologované pro provoz na silnicích?

Asi 95 procent produktů, které nabízíme homologaci má, ostatní položky jsou žárovky se zvýšeným příkonem, některé barevné žárovky, HID přestavbové sady a LED žárovky. Na výrobky bez homologace většinou upozorňujeme ještě v popisu žboží. Nehomologované světelné zdroje jsou určeny pro sportovní, zemědělské, nebo jiné užití, u vozidel neprovozovaných na veřejných komunikacích. HID sady mají pouze homologaci co se týče elektrické bezpečnosti, ale jinak je to stejné jako u ostatní nehomologovaných světelných zdrojů. To platí platí ve všech zemích EU.


U mého auta mi neustále praskají žárovky, existuje řešení?

Může být víc důvodů, proč žárovky ve Vašem voze dlouho nevydrží, může to být občasným krátkodobým zvýšením napětí, zde často nepomůže ani sebelepší žárovka, ale rozhodně je dobré nejprve zkusit některou z trvanlivějších žárovek renomovaného výrobce. Samozřejmě pokud je vůz ještě v záruce, tlačte na servis, aby byla příčina odstraněna. Další příčinou častých poruch můžou být vibrace způsobené provozem po nekvalitních cestách nebo konstrukcí vozidla (přívěs s tuhým pérováním a podobně). Zde by měla být pomoc snadnější, speciální žárovky určené pro špatné cesty, tyto žárovky u nás samozřejmě také najdete.
Copyright © 2010